2 ADET KERVAN PROPOLİS SIVI EKSTRATI (50ML)
12.00ye KADAR GELEN SİPARİŞLER GÜN İÇERİSİNDE, DİĞERLERİ EN GEÇ TAKİP EDEN İŞ GÜNÜNDE KARGOYA TESLİM EDİLİR.


PropolisNedir?

Arıcılararasında preboli ya da arı zamkı olarak da bilinen propolis, arıların kovaniçinde yer alan peteklerin sterilizasyonunu sağlamak, dışarıdan gelen böcek,mantar, bakterilere karşı kovanı korumak, bal peteklerini onarmak vegüçlendirmek için kullandığı bir üründür. Arılar, propolisi üretmek için baştaiğne yapraklı ağaçlar olmak üzere pek çok bitkinin gövde, yaprak, tomurcuk venektarlarından elde ettiği maddeleri, kendi salgılarıyla biyokimyasal değişimeuğratırlar. Propolis, antibakteriyel özelliği sayesinde kovanın hijyeninisağlamak ve reçinemsi özelliğiyle de kovanın savunmasını güçlendirmek için dekullanılır. Çoğunlukla koyu kahverengi olan propolisin rengi, toplandığıbölgeye göre şeffaf, kırmızı, sarı ve yeşil renklerde olabilir. Zengin bir içeriktenoluşan propolis, tarih boyunca insanlar tarafından ilaç olarak kullanılmıştır.Günümüzde ise kullanımının sağlığa olumlu etki yarattığına dair bazı bilimselçalışmalar bulunur. Sıklıkla kullanılan kavak tipi propolisin içeriğinde 150'yeyakın biyoaktif bileşen olmak üzere yaklaşık 300 farklı bileşiğe rastlanmıştır.Arı poleninden farklı olarak B1, B2, C, E vitamini barındıran propolis ayrıcaçinko, bakır, demir, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum gibi mineralleraçısından da zengindir. İnsanlar tarafından kullanıldığında zararlı virüs vebakterilerin yok edilmesine yardımcı olduğu bilinen propolis, yetişkinler veçocuklar tarafından bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için kullanılabilendoğal bir üründür. Mantarlara karşı da etkili olduğu bilinen propolis, tümbunların yanında antioksidan ihtiyacının karşılanması için de kullanılabilir.Ancak işlenmemiş propolis, sindirilmesi güç, bal mumu benzeri bir maddeylekarışık hâldedir. Doğada bulunan propolisin yaklaşık yarısını oluşturan balmumu benzeri maddenin, reçine benzeri besleyici kısmından ayrıştırılmasıönemlidir. Propolisin doğru şekilde bal mumundan ayrıştırılması, ürününsindirilebilirliği açısından son derece önemlidir. Bu işlem, propolisin bitkive larva kalıntılarından da ayrışmasını sağlar. Bu yüzden doğadan kazınaraktoplanan işlenmemiş ürünlerin tüketilmesi önerilmez.

 

PropolisFaydaları Nelerdir?

%50 oranındareçine, %30 bal mumu, %10 esansiyel ve aromatik yağlar, %5 polen ve %5 mineralmadde ve organik kalıntılarda oluşan propolisin, insan sağlığı üzerinde pek çokolumlu etkisi bulunduğu saptanmıştır. Propolis, faydaları bakımından oldukçazengin bir üründür. Antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antienflamatuariçeriğinin yanı sıra pek çok farklı rahatsızlık için de önleyici ve tedaviedici özelliği bulunduğu bilinir. Propoliste yer alan etanol ekstraktı (faydalıbileşenlerin ayrıştırılarak tüketime hazır hâle getirilmesi işlemi) bağışıklıksisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Etanol ekstraktı, aynı zamanda iltihapönleyici, antibakteriyel, antiviral, antifungal, antioksidan ve lokal anestezikgibi özelliklere sahiptir. Propolis içeriğinde yer alan kafeik asit fenil esterve clerodane diterpenoidin de kanserli hücrelerin gelişimini engellediği vesağlıklı hücrelerin, kanserli hücreye dönüşme ihtimalini azalttığıdüşünülmektedir. Meme, cilt, gırtlak, karaciğer, kolon, mesane, ve yumurtalıkkanseri tedavisinde rol oynadığı öne sürülür. Bu içeriğin karaciğeri zararlımaddelere karşı koruduğu da yapılan sınırlı çalışmalarda görülmüştür. Propolisiçeriğindeki diğer etken maddelerin adenovirüs ve influenza gibi virüslerekarşı etkili olduğu, yara iyileşmesinde rol oynadığı da aynı sınırlıçalışmalarda saptanmıştır. Propolisin içeriğinde yer alan bioflavonoidler isevirüslere karşı etkin koruma sağlar. Bazı araştırmalar, propolisin soğukalgınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olduğunugösterir. Diş macununa eklenerek kullanılan propolisin, ağızda bakterioluşumunu azalttığı, diş etlerinde var olan bazı rahatsızlıkları iyileştirmeyeyardımcı olduğu düşünülür. Propolisin cilde faydaları, çoğunlukla yara veyanıkların iyileştirilmesi ile sınırlıdır. Hücre büyümesini hızlandırdığı içincilt yanıklarının daha hızlı iyileşmesinde etkili olan propolisin, ülseratifkolit, ülser, mide ve bağırsak kanserlerinin yanı sıra diğer gastrointestinalsistem rahatsızlıklarına karşı koruma sağladığı ve bu hastalıkların tedavisinede yardımcı olduğu yönünde sınırlı çalışmalar bulunur. Aynı çalışmadapropolisin, helicobacter pylori gibi sağlık üzerinde olumsuz etkisi bulunanpatojenleri etkili bir şekilde yok ettiği de gösterilir. Sıklıkla sorulan"Propolis faydaları nelerdir?" sorusu bu şekilde yanıtlanabilir.

 

PropolisNasıl Kullanılır?

Arıların,ağaç ve bitkilerden topladığı maddeleri, kendi salgılarıyla biyokimyasaletkileşime sokmaları sonucu oluşturduğu propolisin, insan sağlığı üzerindeolumlu etkileri olduğu bilinir. Özellikle bağışıklık sisteminingüçlendirilmesi, ağız ve boğazda var olan rahatsızlıkların giderilmesindeetkili olduğu düşünülen propolis, suda çözünür damla, tablet, kapsül, krem,sprey, şurup ve toz formlarında bulunur. Formlarının çeşitliliği nedeniylegenel olarak propolis kullanımının oral ya da cilt üzerine sürülerek yapıldığısöylenebilir. Damla propolis, ağız yaraları ve boğaz enfeksiyonları için sıvıve katı gıdalara damlatılarak tüketilebileceği gibi gargara yapılarak dakullanılabilir. Tablet ve kapsül propolis, bağışıklık sisteminingüçlendirilmesi ve uyku problemlerinin giderilmesi amacıyla su ile birlikte yutularak;krem propolis, küçük yanık ve yaraların tedavisi için cilt üzerine sürülerekkullanılır. Sprey formda olan propolis boğaz enfeksiyonlarının tedavisineyardımcı olarak boğaza sıkılarak, şurup ise öksürük ve ağız yaraları içinuygulanır. Toz formunda olan propolisin ise bal ile birlikte tüketildiğindedaha etkili olduğu bilinir. İçeceklere ve yoğurda eklenerek tüketilebilir.Hastalıkların tedavisi için propolis kullanılmadan önce mutlaka hekimedanışılmalı ve hekimin belirlediği doz ve sürede kullanılmalıdır.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

2 ADET KERVAN PROPOLİS SIVI EKSTRATI (50ML)

  • Ürün Kodu: 2ADETEMRPROPOLİS50ML
  • Stok Durumu: 3
  • ₺64,00
  • Vergiler Hariç: ₺64,00

Etiketler: sağlık, propolis, takviye, bal, gıda, vitamin, direnç

Spectrum Su Geçirmez Spor Saat..
₺74,99
Vergiler Hariç: ₺74,99
A la Rose Naturel Gül Suyu size gül tazeliğinin en doğalını vadediyor. Tamamen doğal, Göller bölgesi..
₺26,00
Vergiler Hariç: ₺26,00
Karınca Yumurtası Yağı İçindekiler:lyonsey ant egg oilValensey Karınca Yumurtası Yağı Ürünü İçerisin..
₺20,00
Vergiler Hariç: ₺20,00
KARDEN KARANFİL YAĞI 20 ML..
₺20,00
Vergiler Hariç: ₺20,00
Çift/Sevgili için Dokunmatik Kol Saati..
₺139,00
Vergiler Hariç: ₺139,00
UBER Sarımsak & Argan & Keratin Özlü Şampuan 700 MLSarımsak & Argan & Keratin Özlü Ş..
₺25,00
Vergiler Hariç: ₺25,00